Wersja: . .

Rua Hermínio Cardoso, 119


CEP: 82501-970
Curitiba - Paraná - Brasil

Parafia Niepokalanego Serca Maryi w Quedas do Iguaçu

Adres:
Av. Pinheiras 676
Cx.P. 15
84560-000 Quedas do Iguaçu PR BRASIL
tel: +55 46 35321128

Proboszcz:
ks. Andrzej Wojteczek SChr
Wikariusz :
ks. Kazimierz Przegendza S.Chr

ks. Mirosław Michalczewski SChr


Dzisiejsze Quedas do Iguaçu pierwotnie nosiło nazwę Jagoda, czyli imię córki marszałka Józefa Piłsudskiego. Był to wyraz wdzięczności za rolę marszalka w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Podobnie uczynili nasi rodacy w Argentynie nadając jednemu z miast nazwę Wanda czyli imie innej córki wielkiego polaka. Z czasem nazwa Jagoda została zmieniona na Campo Novo, a póżniej Quedas do Iguaçu.

Potrzeby religijne naszych rodaków przybyłych tam w 1936r początkowo zaspokajali księża przyjeżdzający z dalekiego Foz do Iguaçu, a potem z Laranjeiras do Sul. W 1954 r. w Quedas do Iguaçu utworzono parafię z księdzem Zygmuntem Gdańcem jako jej proboszczem. Ksiądz Gdaniec gorliwie pełnił swoją posługę przez 40 lat. We wrześniu 1998 roku parafia przekazana została Towarzystwu Chrystusowemu. Pierwszym proboszczem chrystusowcem został ks. Józef Wojnar SChr.

W 2000 roku z okazji Wielkiego Jubileuszu w parafii odbyły się Misje, a w kościele zainstalowano ważący 500 kg dzwon. W latach 2003-06 dzięki staraniom proboszcza oraz ofiarności wiernych, kościół parafialny został przebudowany, a świątynia otrzymała nowy wystrój.

Do parafii należy 25 tyś wiernych. Oprocz kościoła głównego księżą obsługują 54 wspólnot i kościołów filialnych W 2016 roku ochrzczono tam 331 dzieci i dorosłych, a 1133 osób uczęszczało na katechezę. Sakrament małżeństwa przyjęło 86 par. W parafii pomagało 250 katechetów i 126 nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii. W okresie posługi chrystosowców zbudowanych zostało 7 nowych kościołów filialnych, a w 6 innych przeprowadzono remont generalny. Parafia posiada stronę internetową i Biuletyn informacyjny.

W parafii istnieje następujące duszpasterstwa: rodzin, powołaniowe, zdrowia, młodzieży, dziesięciny, osób starszych, dzieci, środków przekazu społecznego. Na terenie parafii istnieje i działa ruch Odnowy w Duchu Świętym, „Cursilho”, Kominek, Przymierze Miłosierdzia, Legion Maryi, Apostolstwo Modlitwy i inne. Parafia otacza specjalną opieką charytatywną i religijną 250 młodzieży dorastającej, pochodzących z rodzin ubogich.

W mieście istnieje zespół folklorystyczny “Jagoda”.

Krzyz w prezbiterium
wnętrze kościoła
wnętrze kościoła
wnętrze kościoła
wnętrze kościoła
wnętrze kościoła
wnętrze kościoła
wnętrze kościoła
ks. Andrzej Wojteczek SChr proboszcz od 2015
ks. Józef Wojnar SChr wikariusz
ks. Alojzy Laimann SChr wikariusz

Widok na mapie

projektowanie stron internetowych, szczecin, agencja interaktywna © 2010 - 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone - Prowincja Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej