Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych
2 listopada Kościół wspomina w liturgii wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu.
Przekonanie o istnieniu czyśćca jest jednym z dogmatów naszej wiary.Obchód Dnia Zadusznego zainicjował w 998 r. św. Odylon (+ 1048) - czwarty opat klasztoru benedyktyńskiego w Cluny (Francja). Praktykę tę początkowo przyjęły klasztory benedyktyńskie, ale wkrótce za ich przykładem poszły także inne zakony i diecezje. W XIII w. święto rozpowszechniło się na cały Kościół Zachodni. W wieku XIV zaczęto urządzać procesję na cmentarz do czterech stacji.W 1915 r. papież Benedykt XV na prośbę opata-prymasa benedyktynów zezwolił, aby tego dnia każdy kapłan mógł odprawić trzy Msze święte: w intencji poleconej przez wiernych, za wszystkich wiernych zmarłych i według intencji Ojca Świętego. Za pobożne odwiedzenie cmentarza w dniach od 1 do 8 listopada i jednoczesną modlitwę za zmarłych można uzyskać odpust zupełny.
W piątek 2 listopada ksiądz prowincjał Kazimierz Długosz wraz z towarzyszącymi mu księżmi Zbigniewem Perdjonem oraz Kazimierzem Ołdakiem udali się do połozonego w pobliżu Kurytyby Bateias gdzie znajduje się grobowiec w którym złożone są ciałą zmarłych na tym kontynencie chrystusowców. Księżą odprawili uroczystą Msze św podczas której w sposób szczególny polecili Miłosierdziu Bożemu pochowanych tam współbraci oraz pobłogosławili znajdujące się na cmentarzu groby.