Wersja: . .

Rua Hermínio Cardoso, 119


CEP: 82501-970
Curitiba - Paraná - Brasil

Wizyta Przełożonego generalnego w Balsa Nova

Visita do Superior geral da Sociedade de Cristo em Balsa Nova.

Po odwiedzeniu współbraci w Kurytybie i spotkaniu z księdzem Arcybiskupem, przełożony generalny naszego zgromadzenia ks. Krzysztof Olejnik SChr odwiedził ks. Henryka Bazisa SChr proboszcza parafii Dobrego Jezusa w Balsa Nova. Odwiedziny każdego z chrystusowców są znakiem jedności ze zgromadzeniem oraz okazją do osobistej rozmowy. Jednak punktem kulminacyjnym jest celebrowana wspólnie Eucharystia. Podobnie było i tym razem. Uczestniczący w niej wierni wykorzystali okazję aby podziękować zgromadzeniu za pracę w parafii księży z Towarzystwa Chrystusowego, a w sposób szczególny za ks. Henryka obecnego proboszcza. Miejscowość Balsa Nova powstała w regionie zwanym Tamanduá. Zamieszkiwali tam Indianie ze szczepu Carijós, którzy wykorzystywali miejsce do sygnalizowania przy użyciu ognisk zbliżającego się niebezpieczeństwa. Tamanduá często służyło także jako punkt oparcia dla poganiaczy bydła przybywających z południa i udających się ze swoimi stadami do São Paulo i innych brazylijskich miast. Mała osada, która tam powstała była zupełnie odosobniona. Używano jedynie ścieżek zrobionych przez poganiaczy bydła.
Parafia w Balsa Nova utworzona została w 1968 roku. Od początku jej istnienia pracują tam księża z naszego zgromadzenia. Do parafii oprócz kościoła głównego należy 6 kościołów filialnych, a na terenie parafii mieszka ok 11 tyś ludzi z czego ponad połowa parafian jest polskiego pochodzenia. W okresie administracji parafii przez księży z Towarzystwa Chrystusowego przeprowadzono remont kościoła głównego, wybudowano kilka kościołów filialnych, plebanię oraz salon parafialny. W pracy duszpasterskiej pomaga ok. 60 katechetów i 50 nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii.
Ostatnio wyraźnie widać w parafii wzrost zainteresowania polskością oraz polską religijnością, jednak nie w języku polskim, którym posługuje się tylko bardzo mała grupa wiernych. Istnieje organizacja Braspol oraz założony przez naszych księży zespół Szarotka.

Zdjęcia z wizyty Przełożonego generalnego w Balsa Nova można obejrzeć w GALERII FOTOGRAFII naszej strony internetowej.

odsłon: 364 | Dodano: 2022-03-04 | aktualizowano: 2022-03-04 02:08:58 |
projektowanie stron internetowych, szczecin, agencja interaktywna © 2010 - 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone - Prowincja Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej