Wersja: . .

Rua Hermínio Cardoso, 119


CEP: 82501-970
Curitiba - Paraná - Brasil

Uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskie w Kurytybie

Celebração da Solenidade da N. Sra de Monte Claro

Pracująca w Cruz Machado siostra Małgorzata MChr dzieli sie z nami wrażeniami z uroczystości ku czci M. Bożej Częsochowskiej jakie odbyły się w kurytybskim parku im św. Jana Pawła II w Kurytybie.

28/08, w niedzielę w Parku Św. Jana Pawła II w Kurytybie, odbyły się uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskie. Dzień teń był takze okazją do wspomnienia 42 rocznicy wizyty w Kurytybie i spotkania z brazylijską Polonią naszego Wielkiego Rodaka a dziś świętego papieża Jana Pawła II. Mszę św. po polsku i po portugalsku odprawił Ks. Anderson Spegiorin z Towarzystwa Chrystusowego. W celebracji pomagał stały diakon pan Tadeusz Kawalec. Pan Tadeusz znany jest w Kurytybie z produkcji pierogów które dzięki jego firmie stały sie przysmakiem nie tylko polaków ale i przedstawicieli innych narodowości zamieszkujących to miasto. Oprawę liturgiczną Mszy przygotowali potomkowie polskich emigrantów zrzeszeni w grupie Orzeł Biały z Cruz Machado. Oni też poprowadzili Apel Jasnogórski ofiarując dziesiątek różańca w intencji pokoju w Ukrainie. Modlitwa różańcowa była odmowiona w trzech językach: po portugalsku, polsku i ukraińsku. Śpiewy liturgiczne wykonał Chór Homines Cantantes z Panią dyrygent Gizela Schlagenhauer. Wśród oficjalnych gości zaproszonych przez organizatorów byli: Vice - Gubernator Stanu Paraná, Pan Darci Piana z małżonką, Konsul Polski, Pani Marta Olkowska, Konsul Honorowy Luksemburga Pani Andrea Vianna i inni liderzy i działacze organizacji polonijnych. Uroczystości uświetniły występy grup folklorystycznych: Szarotka z Balsa Nova, Juventos z Kurytyby i Wawel z Kolonii Murici.
Nie zabrakło też straganów z polskimi potrawami. Uczestnicy uroczystości mogli też degustować : pierogi, bigos, sernik, jabłecznik no i oczywiście sławne kremówki papieskie. Organizatorami uroczystości był Urząd Miasta w Kurytybie w osobie Pana Carlos Hauer i Pani Danuta Lisiecki de Abreu, odpowiedzialna za Park Św. Jana Pawła II.

zdjęcia: facebook

odsłon: 343 | Dodano: 2022-08-30 | aktualizowano: 2022-08-30 00:57:42 |
projektowanie stron internetowych, szczecin, agencja interaktywna © 2010 - 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone - Prowincja Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej