Wersja: . .

Rua Hermínio Cardoso, 119


CEP: 82501-970
Curitiba - Paraná - Brasil

Uczniowie z Warszawy wysyłają listy do Rodaków w Brazylii.

Akcja ta, to inicjatywa pana Pawła Włodarczyka nauczyciela szkoły podstawowej i Liceum  prowadzonego przez Stowarzyszenie Sternik pod patronatem Opus Dei oraz prowincji Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Ameryce Południowej.

Szkoła Żagle to prywatna szkoła podstawowa dla chłopców, prowadzona przez Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny Sternik. Szkoła oferuje edukację spersonalizowaną, całościową i spójną, opartą na poszanowaniu wolności i odpowiedzialności osobistej oraz na chrześcijańskiej wizji osoby ludzkiej. Szkoła formuje u chłopców dobre nawyki i cnoty, budzi pragnienie służenia Bogu i ludziom oraz uczy odważnego podejmowania wyzwań życia codziennego. Szkoły powołała do życia grupa rodziców, którzy poszukiwali dla swoich dzieci modelu edukacyjnego łączącego naukę z wychowaniem. Pragnęli oni wychowywać dzieci w duchu pracowitości, szczerości, wolności i odpowiedzialności, tak aby wyrosły one na osoby potrafiące dokonywać pozytywnych zmian w społeczeństwie. Szkoły takie powstały dzięki inspiracji świętego Josemaríi Escrivy, założyciela Opus Dei. i opierają się na zalecanym przez niego porządku. Więcej informacji o sieci tych szkół oraz założeniach edukacyjnych można znaleść na stronie https://zagle.sternik.edu.pl/ oraz klikając tutaj Dzięki inicjatywie pana Pawła Włodarczyka, nauczyciela plastyki i techniki oraz dodatkowych zajęć radiowo-technicznych wśród uczniów szkoły zorganizowana została akcja wysyłania bożonarodzeniowych życzeń do Rodaków w Brazylii. Inspiracją akcji były odwiedziny szkoły przez prowincjała chrystusowców w Brazylii ks. Kazimierza Długosza oraz spotkanie z panem Pawłem i grupą jego uczniów. Zainspirowany tym spotkania pan profesor Paweł Włodarczyk w poszczególnych klasach IV - VIII w ramach lekcji przedmiotowych z języka polskiego i lekcji z życia społecznego przeprowadził pogawędki o Polonii w Ameryce Południowej. W każdej lekcji uczestniczyło 20 - 25 uczniów. W sumie w zajęciach uczestniczyło ok. 240 uczniów. Większość z nich po raz pierwszy dowiedziała się o rodakach żyjących tak daleko od Ojczyzny. Samo pisanie listow do rodaków odbyło się pod nadzorem nauczycieli, którzy dokonali ich sprawdzenia pod wzgledem gramatycznym, a niekiedy także korekty. Następnie uczniowe zebrali pieniądze na zakup znaczków pocztowych oraz plyt CD z polskimi kolędami, które zostały dołączone do korespondencji. Delegacja uczniów pod opieką pana Pawła udała się do urzędu pocztowego gdzie dokonano zbiorowego wysłania listów, do adresatów dostarczonych przez księdza prowincjała. Wierzymy, że jeszcze przed świętami korespondencja dotrze do adresatów w Brazylii. Ufamy że akcja ta przyczyni się do nawiązania stałych kontaktow między polską młodzieża z tejże szkoły, oraz ich rowieśnikami pochodzącymi z polonijnych rodzin w Ameryce Poludniowej, a ze strony naszej prowincji liczymy na dalszą współprace dla dobra rodaków żyjących na Kontynencie Krzyża Południa.

odsłon: 781 | Dodano: 2018-12-14 | aktualizowano: 2018-12-14 18:56:06 |
projektowanie stron internetowych, szczecin, agencja interaktywna © 2010 - 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone - Prowincja Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej