Wersja: . .

Rua Hermínio Cardoso, 119


CEP: 82501-970
Curitiba - Paraná - Brasil

Spotkanie polskich i polonijnych misjonarzy u chrystusowców w Kurytybie

W poniedziałek 18 grudnia, w Domu prowincjalnym księży chrystusowców w Kurytybie odbyło się tradycyjne spotkanie polskich i polonijnych misjonarzy, pracujących w Kurytybie i okolicy.

Na zaproszenie prowincjała chrystusowców księdza Kazimierza Długosza dziś do naszego Domu prowincjalnego zjechało się 26 polskich i polonijnych misjonarzy reprezentujących takie rodziny zakonne jak: Siostry Franciszkanki Rodziny Maryji, Siostry ze zgromadzenia świętego Józefa, Siostry Jezusa Miłosiernego popularnie znane jako Faustynki, Misjonarki Chrystus Króla oraz Misjonarze świętego Wincentego, Misjonarze Słowa Bożego-werbiści, Zgromadzenie Księży Marianów, Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana naszego Jezusa Chrystusa - zmartwychwstańcy oraz gospodarze księża z Towarzystwa Chrystusowego. Rozpoczynając spotkanie, prowincjał chrystusowców przywitał wszystkich obecnych oraz poinformował o zbliżającym się jubileuszu i inicjatywach związanych z 60 leciem pracy księży z Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej. Po przedstawieniu się wszystkich obecnych na spotkaniu zabrał głos ks. Paweł Borysiewicz najmłodszy chrystusowiec pracujący w naszej prowincji zakonnej. Przedstawił on wykład o polskich zwyczajach oraz tradycjach związanych z obchodami świąt Bożego Narodzenia. Wiele z nich zachowywanych jest nadal przez potomków naszych rodaków, którzy przed laty przyjechali do Brazylii. Kolejną częścią spotkania był wspólny śpiew kolęd oraz połamanie się opłatkiem, podczas którego siostry i księża mieli okazję do złożenia sobie wzajemnych życzeń. Następnie prowincjał zaprosił gości do świątecznego stołu. Cieszy, że każdego roku daje się zauważyć, zwiększającą się liczbę polskich i polonijnych misjonarzy przyjeżdżających do chrystusowców na to braterskie, świąteczne spotkanie. Pragniemy podziękować księżom Janowi Sobierajowi oraz Pawłowi Borysiewiczowi za pomoc w przygotowaniu spotkania, ks. Antoniemu Polanczykowi za użyczenie i przygotowanie sali katechetycznej, pani Teresie za smaczny obiad i pani Danucie opiekunce parku Jana Pawła II za wspaniałe papieskie kremówki.

odsłon: 608 | Dodano: 2017-12-18 | aktualizowano: 2017-12-19 14:41:05 |
projektowanie stron internetowych, szczecin, agencja interaktywna © 2010 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone - Prowincja Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej