Wersja: . .

Rua Hermínio Cardoso, 119


CEP: 82501-970
Curitiba - Paraná - Brasil

Retrospektywa wizyty oficjalnej Ambasadora Polski w Porto Alegre

Retrospectiva da visita oficial do Embaixador da Polonia em Porto Alegre

W minionych dniach w krótkich reportażach starałem się przybliżać to ważne wydarzenie dla zbliżenia Polski do stanu Rio Grande do Sul w wielu wymiarach. Obecność i oficjalne spotkania p. Ambasadora Dr Jakuba Skiby już mają bardzo pozytywny oddzew wśród władz stanowych, przemysłowców i osób zainteresowanych w nawiązaniu kontaktów handlowych z Polską. Papieski Uniwersytet Katolicki w Porto Alegre oczekuje na pozytywne podejście polskiej uczelni, aby utworzyć Katedrę kultury, literatury i języka polskiego na tej papieskiej uczelni.
Mam świadomość, że w moich tekstach główną postacią był Pan Ambasador. To nie znaczy, że nie dostrzegłem dyskretnej, ale także sugestywnych propozycji małżonki naszego dyplomaty, p. Bogusławy Skiby! Świadomie pozostawiłem ten wątek na oddzielny reportaż. Bowiem, kiedy p. Ambasador realizował oficjalne spotkania przez dwa dni (18-19 listopada 2021), p. Ambasadorowa, dzięki uprzejmości i dyspozycyjności trzem Brazylijkom, mogła poznać miejsca związane z kulturą, religijnością i tradycjami stanu Rio Grande do Sul. Ponadto delikatnie podpowiadała naszemu Konsulowi honorowemu RP w stanie Rio Grande do Sul na produkty, które Polska sprzedaje do różnych krajów i odnosi sukcesy. P. Sergio Sechinski już nawiązał kontakt z zakładami, które mamy nadzieję będą eksportować do Porto Alegre i do różnych regionów tego stanu swoje produkty.
Wyrażamy szczere podziękowanie p. Clélii Marii Olszewskiej, która przyjechała 170 km z Dom Feliciano (to perełka Polonii w tym stanie), aby być przewodniczką i tłumaczką p. Ambasadorowej. P. Clélia ukończyła studia pedagogiczne (była nauczycielką, a obecnie już przebywa na emeryturze), odwiedziła 8 razy Polskę i bardzo dobrze mówi po polsku. Z kolei p. Marisa Pezzol (psycholog z wykształcenia i przedsiębiorca) jest włoskiego pochodzenie, ale jej teściowa była Polką, a starsza córka Guilianna studiuje na Politechnice Warszawskiej. P. Marisa służyła za kierowcę i przewodnika. Jej siostra p. Mairi Lunardelli (adwokat) włączyła się do towarzyszenia p. Ambasadorowej. Wspomniene panie nie tylko poświęciły swój czas, znajomość interesujących punbktów naszego miasta, aby p. Ambasadorowa mogła poznać trochę inne przejawy kultury, jeśli je porównamy z naszymi, polskimi! Wspomniane panie w swojej uprzejmości udostępniły opis swoich wrażeń ze spędzonego czasu z p. Ambasadorową Bogusławą Skibą. Potrafiły również scharakteryzować Jej osobowość. Wspomniane wrażenia pań i ich opis zamieszczam w j. portugalskim w poniżej umieszczonym tekście!
Tutejsze brazylijskie przysłowie mówi, że "za znanym, wpływowym mężczyzną jest zawsze wielka kobieta"! To przysłowie odnosimy do małżonki p. Ambasadora p. Bogusławy!
Podczas niedzielnego spotkania w Polskim Kościele (jak też po Mszy św. sprawowanej za Ojczyznę i służby mundurowe strzegące z oddaniem polskich granic), i wspólnym obiedzie ofiarowanemu na cześć Dostojnych Gości przez Kapelanię Polską w Porto Alegre, małżonkowie Państwo Skibowie podbili serca naszych Polonusów i naszych serdecznych przyjaciół Brazylijczyków, uczestniczących w naszych wydarzeniach polonijnych!
Oficjalna wizyta p. Ambasadora z małżonką w Porto Alegre zapisuje się do wydarzeń historycznych w kontaktach polsko-riograndeńskich, ale również polonijnych! Mamy nadzieję, że nawiązane oficjalne kontakty powolą i zaczną przynosić spodziewane owoce tak dla Polski, jak też i tego południowego stanu brazylijskiego, jakim jest Rio Grande do Sul!
ks. Zdzisław Malczewski SChr

odsłon: 276 | Dodano: 2021-12-01 | aktualizowano: 2021-12-18 11:19:16 |
projektowanie stron internetowych, szczecin, agencja interaktywna © 2010 - 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone - Prowincja Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej