Wersja: . .

Rua Hermínio Cardoso, 119


CEP: 82501-970
Curitiba - Paraná - Brasil

Pomnik Tadeusza Chrostowskiego, patrona ornitologii w stanie Parana został odsłonięty w okolicach miasta Matelandia.

W ostatni wtorek, dnia 21 listopada, w Matelandii, został odsłonięty pomnik Tadeusza Chrostowskiego, patrona ornitologii stanu Parana oraz „Szlak Polaka”.

Tadeusz Chrostowski, naukowiec i historyk, urodził się w Kamionce w Polsce i był pionierem w dziedzinie ornitologii i badaniach ptactwa w paranie. Zrealizował trzy ekspedycje naukowe w latach 1910 e 1923, a jego badania włączyły do listy stanowej ptaków przynajmniej 52 różne gatunki i rodzaje. W ciągu swojej wędrówki po Parana naukowiec skolekcjonował ponad dwa tysiące okazów spośród 387 gatunków.
Chrostowski zmarł dnia 4 kwietnia 1923 roku w wyniku malarii, na którą zachorował w trakcie trzeciej ekspedycji. Wspominamy w tym roku stulecie jego śmierci. Jego grób znajduje się na skraju lasu, ponad 30 kilometrów od miasta Matelandia w pobliżu rzeki Pinheirinho.
W roku 1933 został wzniesiony pierwszy pomnik w hołdzie naszego rodaka jednak na przestrzeni lat został on zapomniany i uległ całkowitemu zniszczeniu. Ponowne odnalezienie miejsca pochówku Chrostowskiego i idea jego odbudowania stały się możliwe dzięki nauczycielowi i historykowi Mauricio Dezordi, który to poszukiwał wsparcia na realizację tego zadania.
Narodowy Park Iguacu poprzez Instytut Ochrony Różnorodności Biologicznej Chico Mendes towarzyszył całemu projektowi jak również wytyczał „Szlak Polaka”, który został wkomponowany do narodowych tras turystycznych.
Cały projekt został sfinansowany przez Konsulat Generalny RP w Kurytybie oraz przez Park Ptaków w Foz do Iguacu w wysokości 41 tysięcy reali.
W uroczystości wzięli udział między innymi Konsul Generalny Pani Marta Olkowska, burmistrz Matelandii, Zbigniew Ciosek, dyrektor DWPPG MSZ, Małgorzata Michalczyk i Justyna Kazana – Dobrzeniecka z DWPPG z MSZ, Tomasz Mazgajski, dyrektor Instytutu Zoologii PAN, oraz Prowincjał Ks. Andrzej Wojteczek SChr.
Druga część obchodów miała miejsce w Parku Ptaków w Foz do Iguacu, gdzie miało miejsce odsłonięcie popiersia Tadeusza Chrostowskiego jak również tablic pamiątkowych.

odsłon: 158 | Dodano: 2023-11-28 | aktualizowano: 2023-11-28 18:44:27 |
projektowanie stron internetowych, szczecin, agencja interaktywna © 2010 - 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone - Prowincja Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej