Wersja: . .

Rua Hermínio Cardoso, 119


CEP: 82501-970
Curitiba - Paraná - Brasil

Polonia z Rio de Janeiro świętuje, Narodowy Dzień Niepodległości

Trzy dni trwały w Rio de Janeiro uroczystości związane z Narodowym Dniem Niepodległości.

Świętowanie rozpoczęło się przy pomniku poległych podczas II wojny światowej i związane była z oddaniem czci poległych Brazylijczyków polskiego pochodzenia. Oprócz Pani Marty Olkowskiej, pełniącej funkcje Ambasadora RP w Brazylii i Ignacego Felczaka, prezesa Stowarzyszenia Byłych Polskich Kombatantów (SPK) w Brazylii, wzięli w niej udział przedstawiciele brazylijskich sił zbrojnych oraz mała grupa tutejszej Polonii. Podczas uroczystości wręczono medale i wyróżnia. Wśród wyróżnionych medalem Zwycięstwa przyznawanym przez SPK był również prowincjał chrystusowców ks. Kazimierz Długosz. Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty na grobach 10 żołnierzy polskiego pochodzenia pochowanych w Mauzoleum.
W kolejnym dniu uroczystości odbyły się w Towarzystwie Dobroczynnym Polonia. Tym razem oprócz świętowania Dnia Niepodległości pamiętano także o 170. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina, 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, a także 150 lecie masowej emigracji polskiej do Brazylii.
Jednak najważniejszym dniem była niedziela, kiedy to nasi rodacy spotkali się w kościele polskiej personalnej parafii, aby podziękować Bogu za odzyskaną przez Polskę wolność. Oprócz przedstawicieli tutejszej Polonii w uroczystej Mszy św. uczestniczyła też mała grupa zaprzyjaźnionych Brazylijczyków oraz delegacja wojska brazylijskiego. Mszy św. przewodniczył prowincjał chrystusowców a współcelebrował ks. Jan Flig SChr duszpasterz miejscowej Polonii. W swojej refleksji ksiądz prowincjał skupił się na haśle wypisywanym często na polskich sztandarach Bóg, Honor i Ojczyzna. Na zakończenie Eucharystii odbył się Apel Poległych https://youtu.be/C7OEHU_t_WE po którym zgromadzeni wspólnie odśpiewali hymn Polski https://youtu.be/nphQHyUpBTc . Niedzielne uroczystości zakończyły się poczęstunkiem przygotowanym w Sali parafialnej.

odsłon: 336 | Dodano: 2019-11-14 | aktualizowano: 2019-11-14 15:10:29 |
projektowanie stron internetowych, szczecin, agencja interaktywna © 2010 - 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone - Prowincja Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej