Ruch Apostolatu Emigracyjnego pragnie zaprosić do modlitewnej łączności za emigrację polską i rodziny doświadczane rozłąką migracyjną podczas Apelu Jasnogórskiego,
Zachęcamy do włączenia się w modlitwę poprzez Radio Maryja lub Radio Jasna Góra. Transmisja Apelu Jasnogórskiego odbywa się każdego dnia o godz 21 czasu polskiego. Apel z udziałęm Ruchu Apostolstwa Emigracyjnego będzie transmitowany w najbliższy czwartek – 30 kwietnia br. o godz. 21.00. Jak w swoim zaproszeniu pisze ks. Wiesław Wójcik moderator ruchu ta duchowa pielgrzymka do Matki i Królowej Polski, tuż przed Jej liturgicznym wspomnieniem 2 maja br., niech połączy wszystkich chrystusowców, misjonarki Chrystusa Króla, rodaków z kraju i z emigracji oraz grupy RAE działające w polskich parafiach.
Poniżej możemy przeczytać tekst jasnogórskiego rozważania jakie odczytane zostanie podczas Apelu
Apel Jasnogórski RAE, 30 kwietnia 2015 r
Maryjo, Matko Chrystusa i nasza Matko, Królowo Polski i Polaków rozsianych po całym świecie!
Jak bardzo jesteśmy szczęśliwi i mocni wiarą, kiedy przybywamy do Twojego Domu – tu na Jasną Górę !
Jak radują się nasze serca z Twojej bliskości, z Twojego Matczynego kochającego serca, z cierpliwego słuchania i Twojego przenikliwego na wskroś, ufnego wzroku. Tak, Matko i Królowo nasza, przybywamy do Domu, a jednocześnie będąc w naszych domach rodzinnych w kraju i w rożnych zakątkach świata – możemy być teraz, dzięki transmisji radiowej i telewizyjnej razem z Tobą i przy Tobie, Matko nasza!
Jaka to radość, patrzeć w Twoje oczy i mieć świadomość, że Ty nas słuchasz, gdziekolwiek jesteśmy.
W ostatni wieczór kwietnia, tuż przed liturgiczną uroczystością Królowej Polski – pragniemy wołać, jako członkowie i miłośnicy Ruchu Apostolatu Emigracyjnego – „powiedz Maryjo Jezusowi o naszym dziś, o tym, co nas boli i niepokoi, o tym co nam zagraża, a zwłaszcza o współczesnych problemach nowej fali emigracyjnej. Matko, która nas znasz i doskonale rozumiesz emigracyjny trud życia – powiedz Jezusowi, który jest naszym Dobrym Pasterzem i Królem – o rodzinach doświadczanych rozłąką emigracyjną, o dzieciach nie mających na co dzień rodziców, o młodych ludziach, którzy po skończonych studiach podejmują różne prace i podróże nadziei do bogatych krajów Europy.
Powiedz Maryjo Jezusowi, zwłaszcza o tej prawie 3 milionowej rzeszy naszych rodaków, którzy w ostatnim czasie opuścili i wciąż opuszczają rodzinne domy, aby godnie żyć.
Któż jak Ty, Matko wraz ze Swoim małżonkiem – świętym Józefem, lepiej poznał trudne warunki życia poza granicami Ojczyzny. Dobrze, że Ojciec Święty Franciszek
w imieniu całego Kościoła uwrażliwia przywódców państw, aby nie zamykali oczu na fenomen współczesnego przemieszczania się ludzkości. „W istocie, migracje domagają się reakcji wszystkich, nie tylko ze względu na zasięg tego zjawiska, ale także z powodu problemów społecznych, ekonomicznych, politycznych, kulturowych i religijnych, jakie niesie, ze względu na dramatyczne wyzwania, jakie stawia przed społecznościami poszczególnych krajów i przed wspólnotą międzynarodową.”
Jesteśmy w Wieczerniku, w którym narodził się Kościół zatroskany i powołany do tego, by wszystkim głosić Ewangelię. To z tego Domu na Jasnej Górze 30 lat temu od Ciebie Matko wyszła inicjatywa powstania Ruchu Apostolatu Emigracyjnego i Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego, inspirowana charyzmatem Sługi Bożego kard. A. Hlonda, który głosił zasadę „ratować braci na wychodźstwie to święty obowiązek katolicki i polski.”
W ten wieczór pielgrzymują do Ciebie Matko, również sercem, duszpasterze i misjonarki dla Polonii, klerycy Seminarium Zagranicznego i świeckie grupy Apostolatu z wielu polskich parafii.
Wszyscy jesteśmy zatroskani Matko – „by żaden Polak nie zagubił się na obczyźnie”.
Królowo Polonii Zagranicznej, cierpliwie słuchająca tych emigrantów, którzy będą przybywać w maju na Jasną Górę i tych, którzy w najbliższym czasie będą podążali do wielu Twoich sanktuariów: w Lourdes, Fatimie, do Amerykańskiej Częstochowy, w Heiloo w Holandii, Knock w Irlandii, Banneux w Belgii, Keveler w Niemczech, Essendon w Australii… oraz wszystkich gromadzących się przed Twoim obliczem w przydrożnych kapliczkach w kraju.
Ucz nas – prosimy Matko, słuchania zawsze Twojego Syna Jezusa, Zbawiciela świata. Słuchanie bowiem wpisane jest w istotę świętości i należy do istoty miłości Boga. Potrzeba słuchania i bycia wysłuchanym wpisana jest ponadto w samą istotę osobowej relacji. Słuchanie jest szeptem miłości, wzajemnym przenikaniem osób, wyrazem pragnienia serdecznej i czułej więzi. Kocham, więc chcę cię wysłuchać! Tak dziś to czuję.
Dobrze, Matko nasza i Królowo, że tego wieczoru przed odpoczynkiem w domach, uczysz nas słuchania, które wiąże się z doświadczeniem ciszy i milczenia. Jeśli ktoś słucha, milczy. Bo milczenie jest przestrzenią słuchania.
Jak to dobrze nasza Najukochańsza Matko, że dziś mnie słuchasz, że zawsze nas słuchasz!