Wersja: . .

Rua Hermínio Cardoso, 119


CEP: 82501-970
Curitiba - Paraná - Brasil

Ksiądz Biskup H. Tomasik odwiedza Rio de Janeiro

Po spotkaniach w Kurytybie oraz stolicy kraju, kolejnym etapem podróży księdza Biskupa Henryka Tomasika oraz towarzyszącego mu ks. Grzegorza Suchodolskiego bylo Rio de Janeiro.

W tym najpiękniejszym mieście świata goście z Polski zatrzymali się u księży chrystusowców, prowadzących tam Polską Parafię Personalną. Tygodniowy okres pobytu w Rio de Janeiro nasi goście wykorzystali do wzięcia udziału w uroczystej liturgii oficjalnego otwarcia przygotowń do Światowego Dnia Młodzieży oraz nawiązania kontaktów, które umożliwią lepszą organizacje udziału polskiej delegacji w tym największym spotkaniu młodych z całego świata. Ksiądz Biskup Henryk Tomasik będacy z ramienia Episkopatu Polski odpowiedzialnym za duszpasterstwo młodzieży, ks. Grzegorz Suchodolski dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM oraz towarzyszący im ksiądz prowincjał Kazimierz Długosz SChr wzięli też udział w spotkaniach roboczych Komisji Organizacyjnej ŚDM, podczas których zapoznali się z poczynionymi już przygotowaniami oraz zostali podjęci obiadem przez Księdza Arcybiskupa Orani Tempesta O.Cist. Ksiądz Biskup odwiedził również siedzibę Towarzystwa Dobroczynnego Polonia oraz spotkał z miejscową Polonią, dla której celebrowal Mszę św. Wygłosił tez homilię dla brazylijczyków związanych z "polskim kościołem" Na zakończenie pobytu w Kraju Krzyża Południa goście z Polski udali się do sanktuarium narodowego w Aparecida. Zwiedzili także siedzibę Ruchu Canção Nova w Cachoeira Paulista gdzie zapoznali się z prowadzonym tam dziełem ewangelizacji udzielając wywiadu dla prowadzonej przez Ruch sieci rozgłośni RTV.

 

Słowo powitania Księdza Biskupa wygłoszone przez przedstawicielkę Polonii w Rio de Janeiro panią Aleksandre Śliwowską Bartsch

Przewielebny Ksieze Biskupie,
Bardzo serdecznie witamy Księdza Biskupa oraz wszystkich obecnych, w naszym  Polskim Kościele, który przez 59 lat, podtrzymuje  tradycję polskiego narodu wzorując się na haśle:  Bóg, Honor i Ojczyzna.
Brazylia ma wielkie kontrasty. W tym świecie sprzeczności zostali wychowani obecni potomkowie osadników polskich (biednych i prostych ludzi, którzy przyjechali pod koniec XIX wieku) i potomkowie inteligencji (emigrantów z okresu przedwojennego, wojennego - przede wszystkim z drugiej wojny światowej - i powojennego). Pierwsze pokolenie osadników przybyło do absolutnie nieznanych sobie stron, dzikich i w większości odległych od cywilizacji. Z kolei inteligencja poznała tak zwane ziemie tropikalne, zielone przez cały rok, lecz obce ze względu na język i kulturę. Łączyła ich tęsknota i miłość do Ojczyzny. W tych sentymentach zostały wychowane pierwsze pokolenia urodzone już w Ameryce Łacińskiej.
Kolonia Polska w Rio de Janeiro zawsze pragneła mieć swojego polskiego Księdza oraz swój Dom Modlitwy. To jednak było utrudnione z powodów organizacyjnych i materialnych. Wielki wpływ emigracji polskiej spowodowany przez wydażenia II-ej Wojny Światowej umozliwiły wzrost organizacyjny i materialny.
Polacy mieli jednak Towarzystwo Dobroczynne Polonia, które dzisiaj liczy sobie 121 lat, pracując w duchu patriotycznym i przez całe swoje istnienie biorąc udział w walce o suwerenność narodu Polskiego. Ale brakowało w Rio de Janeiro chleba dla duszy, Polskiego Kościoła. W 1950 roku, wykorzystując wizytę Arcybiskupa Gawliny, został skierowany do niego list z prosbą o przysłanie do Rio de Janeiro Polskiego Księdza. Osiem miesięcy potem przyjechał Ksiądz Prałat Władysław Słapa. W 1952 roku, Kolonia Polska otrzymała wiadomość, że istnieje możliwość wynajęcia kościoła nalezącego do Bractwa Imperial Irmandade do Outeiro da Glória, ufundowanego w początkach osiemnastego wieku przez rodzinę cesarską. Kościół był opuszczony i bez żadnego wyposażenia. Kontrakt został podpisany przez  mojego dziadka Aleksandra Bolesława Śliwowskiego i przez Panią Lucynę Haczynską w 1953 roku. 
W 1970 r. dzięki wysiłkom Księdza Rektora Benedykta Grzymkowskiego, została zatwierdzona przez Kurię Biskupią,  Polska Parafia Personalna imieniem Matki Boskiej Czestochowskiej, tak więc modląc się do Matki Boskiej w każdą niedzielę, jesteśmy związani myślą i duchem z Polską. Warto podkreślić nieocenioną pracę Księży Chrystusowców, którzy zawsze umieli zbliżyc Polskę i Brazylię. W Kościele wspólnie z Towarzystwem Dobroczynnym Polonia i ze Stowarzyszeniem Polskich Kombatantów, były i są obchodzone, w duchu demokratycznym, wszystkie Święta Narodowe i Kościelne. 
Wiemy że bardzo nam jest potrzebna pomoc Polskiego Kościoła aby dalej rozpowszechniać tysiącletnią kulturę Polski i łaczyc polaków i ich potomków w prawdziwym polskim duchu który znajdujemy podczas modlitwy. Mimo trudności dziesiejszego ruchliwego życia, rozważamy przykłady jakie nam dali Ksiądz  Maksimilian Kolbe i nasz Papież Jan Pawel II. Niech Ksiądz Biskup będzie pewien, że w Rio de Janeiro, zwanym „Cudownym Miastem” polszczyzna bije w naszych sercach a nasz patriotyzm jest mostem  który łączy przeszłość i terażniejszość i pozwala aby Brazylia i Polska razem budowały swoją przyszłość.

Ks.bp. H. Tomasik oraz księża G. Suchodolski i ...
Ks. bp. H. Tomasil oraz ks. G. Suchodolski
Widok nocą na Corcovado
Chrystus Odkupiciel na górze Corcovado w Rio de ...
Uroczysta lMsza św na rozpoczęcie przygotowań ...
Msza św. dla miejscowej Polonii
Msza św. dla miejscowej Polonii
Msza św. dla miejscowej Polonii
Msza św. dla miejscowej Polonii
Spotkanie z Polonią
Spotkanie z Polonią
Spotkanie z Polonią
Spotkanie z Polonią
Ksiądz Biskup z Misjonarkami Chrystusa Króla or ...
odsłon: 2353 | Dodano: 2012-08-09 | aktualizowano: 2012-08-09 00:41:11 |
projektowanie stron internetowych, szczecin, agencja interaktywna © 2010 - 2025 Wszelkie prawa zastrzeżone - Prowincja Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej