Wersja: . .

Rua Hermínio Cardoso, 119


CEP: 82501-970
Curitiba - Paraná - Brasil

Krzyż Polonii

Miło nam poinformować, że nasi współbracia ks. Zdzisław Malczewski SChr z Porto Alegre i ks. Bernard Kołodziej SChr z Poznania otrzymali Krzyż Polonii

Medal ten wręczany jest za wklad w rozwój kultury i nauki polskiej za granicą, za propagowanie i obrone dobrego imienia Polaków i Polski, za głoszenie prawdy historycznej i obronę katolickich tradycji Narodu Polskiego oraz upowszechnianie wiedzy o polskich osiągnięciach w rozwoju nauki, kultury i techniki.

Wręczono Krzyże Polonii

 

Na Uniwersytecie Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie rozpoczęła się dziś doroczna konferencja naukowa dotycząca historii Polonii organizowana przez Światową Radę Badań nad Polonią. Tegoroczna konferencja zatytułowana jest "Polskie wychodźstwo i jego przyczyny podczas II Wojny Światowej i po jej zakończeniu". Wręczono cztery Krzyże Polonii i przedstawiono plany budowy polonijnego pomnika w Warszawie.

Prezesem Światowej Rady Badań nad Polonią i przewodniczącym Konferencji jest mieszkający w USA Walter Wiesław Gołębiewski, Prezydent Kongresu Polonii Amerykańskiej oddział Zachodnia Floryda oraz Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej na Florydzie. W okresie Stanu Wojennego Prezes Wiesław Gołębiewski działał w USA w organizacji Pomost, która zbierała i przekazywała środki dla podziemnej "Solidarności" w Polsce, a także prowadziła szeroko zakrojoną akcję informacyjną o sytuacji w Polsce podczas Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 1984 roku. W ramach tej akcji pod słynnym napisem HOLLYWOOD umieszczony został napis "SOLIDARITY STILL ALIVE" - "Solidarność żyje".

Podczas uroczystości rozpoczęcia Konferencji odczytano listy od Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i od Klubu Jagiellońskiego z Londynu. Przedstawiona została także koncepcja budowy pomnika Polonii w Warszawie. Wykład inauguracyjny wygłosił Prof. Wiesław Wysocki.

Wręczono również cztery ustanowione przez Światową Radę Badań nad Polonią Krzyże Polonii. Odznaczeni zostali: ks. Prof. Bernard Kołodziej, Chrystusowiec; ks. Prof. Waldemar Gliński, ks. dr Zdzisław Malczewski, Chrystusowiec oraz Pani Bożenna Urbanowicz-Gilbride.

Obrady Konferencji będą kontynuowane jutro, natomiast w sobotę 26.10 w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się uroczysty koncert z okazji setnej rocznicy urodzin Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego.

Źródło: Niezależna.pl (24.10.2019)

odsłon: 517 | Dodano: 2019-10-25 | aktualizowano: 2019-10-25 03:26:35 |
projektowanie stron internetowych, szczecin, agencja interaktywna © 2010 - 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone - Prowincja Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej