Wersja: . .

Rua Hermínio Cardoso, 119


CEP: 82501-970
Curitiba - Paraná - Brasil

Jubileusz w parafii Balsa Nova

Parafia Balsa Nova świętuje jubileusz 50 lecia. Od samego początku w parafii pracują księża z Towarzystwa Chrystusowego.

W pierwszą niedziele lutego parafia Dobrego Jezusa w Balsa Nova świętowała jubileusz 50 lecia powstania. Uroczysta Msza św poprzedzona została tradycyjną procesją po rzece Iguacu. Uczestniczyło w niej kilkanaście łodzi motorowych. W jednej z nich wieziono figurę Matki Bożej żeglarzy. Kult Mossa Senhora dos Navigantes od początku istnienia parafii jest bardzo żywy wśród miejscowych wiernych. Związany jest z uzależnieniem od przepływającej przez miejscowość rzeki która dawniej była jedyną drogą komunikacji ze światem zewnętrznym. Podczas uroczystości zabrał głos prefekt powiatu oraz ksiądz proboszcz Henryk Bazis SChr. Prefekt w swoim przemówieniu nawiązał do początków parafii oraz budowy pierwszego drewnianego kościoła, ktory pożniej został zastąpiony murowaną świątynią. Natomiast ksiądz proboszcz podziękował wszystkim za troskę o parafię. Przewodnicząc Mszy św prowincjał chrystusowców ks. Kazimierz Długosz SChr podziękował wszystkim proboszczom pracującym w parafii od początku jej istnienia, oraz wiernym za współpracę. Wskazał też na elementy które przyczyniają się do budowy wspólnoty parafialnej oraz rodzinnej. Jubileusz parafii był także okazją do promocji wydawanego w języku portugalskim pisma Miłujcie się. Pod koniec Eucharysti przedstawiciele każdej należącej do parafii wspólnoty oraz obecni kapłani otrzymali od księdza proboszcza figurkę Dobrego Jezusa który jest Patronem parafii, po czym wierni udali się do salonu parafialnego na obiad, oraz uczestniczyć w przygotowanych przez Radę parafialną atrakcjach.

Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu z procesji: https://www.youtube.com/watch?v=-OZFQ9hnwaU

Zarys historii parafii

Miejscowość Balsa Nova powstała w regionie zwanym Tamanduá. Zamieszkiwali tam Indianie ze szczepu Carijós, którzy wykorzystywali miejsce do sygnalizowania przy użyciu ognisk zbliżającego się niebezpieczeństwa. Tamanduá często służyło także jako punkt oparcia dla poganiaczy bydła przybywających z południa i udających się ze swoimi stadami do São Paulo i innych brazylijskich miast. Mała osada, która tam powstała była zupełnie odosobniona. Używano jedynie ścieżek zrobionych przez poganiaczy bydła. Ze względu na trudności związane z przeprawą przez pobliską rzekę Iguaçu, która odbywała się na czółnach, zbudowano małą, złożoną z czterech czółen, tratwę (balsa). Po kilku latach podczas powodzi tratwa ta została zniszczona. W 1891 roku przy okazji prac związanych z budową drogi kolejowej zbudowano także nowy prom (balsa nova). Wkrótce po jego inauguracji zapomniano dawną nazwę i zaczęto używać obecnej Balsa Nova. Budowa kolei oraz nowego promu przyczyniły się do rozwoju miejscowości. Wybudowano wiele nowych domów, powstały sklepy oraz apteka. W  1914 roku powstał także drewniany kościół, który w 1956 roku  zastąpiła  świątynia murowana. Parafia Dobrego Jezusa w Balsa Nova została utworzona 1 lutego 1968 roku. Pierwszym proboszczem został mianowany chrystusowiec ks. Józef Pytel. W okresie administracji parafii przez księży z Towarzystwa Chrystusowego przeprowadzono remont kościoła głównego, wybudowano kilka kościołów filialnych, plebanię oraz salon parafialny. Do parafii oprócz kościoła głównego należy 6 kościołów filialnych, gdzie regularnie odprawiana jest Msza św. W 2016 r. w parafii 71 dzieci przystąpiło do pierwszej Komunii św. i 40 otrzymało sakrament bierzmowania. Sakrament małżeństwa zawarło 16 par. W pracy duszpasterskiej pomaga 56 katechetów i 46 nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii. Z inicjatywy ks. Benedykta Grzymkowskiego SChr i ks. Andersona Spegiorin SChr w Balsa Nova powstał zespół folklorystyczny „Szarotka”. Powiat liczy prawie 11 tys. mieszkańców, wśród których większość stanowią potomkowie polskich imigrantów.

Proboszczowie Towarzystwa Chrystusowego pracujący w parafii:

ks. Józef Pytel (1968-1969)
ks. Jan Nowiński (1969-1977)
ks. Bolesław Liana (1977-1984)
ks. Alojzy Klein (1984-1987)
ks. Benedykt Grzymkowski (1987- 2003)
ks. Józef Poszwa (2003 -2011)
ks. Alojzy Laimann (2011)
ks. Antônio Polanczyk (2012-2016)

ks. Henryk Bazis (od 2016)

odsłon: 316 | Dodano: 2018-02-08 | aktualizowano: 2018-02-09 14:55:30 |
projektowanie stron internetowych, szczecin, agencja interaktywna © 2010 - 2019 Wszelkie prawa zastrzeżone - Prowincja Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej