Wersja: . .

Rua Hermínio Cardoso, 119


CEP: 82501-970
Curitiba - Paraná - Brasil

Generał Towarzystwa Chrystusowego w gościnie u księdza Piotra Poszwy w Virmond

O General da Sociedade de Cristo visita os conterrâneos de Virmond, onde o pároco é o Pe. Piotr Poszwa SChr

16 marca 2022 r parafia Matki Bożej Jasnogorskiej w Virmond gościla ks. Krzysztofa Olejnika Przełożonego Generalnego księży Chrystusowców. Głównym powodem pobytu generała chrystusowców w tej miejscowości była wizyta kanoniczna i spotkanie z pracującym tam ks. Piotrem Poszwą SChr. Jednak nie zabrakło też czasu do spotkania z naszymi rodakami oraz zwiedzenia Domu Pamięci Polskiego Emigranta, w którym umieszczone są pamiątki naszej emigracji w tym regionie. Wieczorem w parafialnym kościele została odprawiona Msza św. na początku której burmistrz miasta pan Neimar Granoski oraz przedstawiciel miejscowej Polonii pan Geraldo Zapahowski powitali generała chrystusowców. Przełożony Generalny ks. Krzysztof Olejnik podczas homilii w języku polskim podziękował za przyjęcie, a także podziękował za to wszystko czego doświadczył podczas pobytu w tej parafii i mieście. Zachęcał też do zachowania pamięci o przodkach i pielęgnowaniu polskich tradycji. ks. Generał poprosił też o modlitwę za siebie i za ks. Pedro Poszwa, który od prawie 15 lat troszczy się o swoich wiernych w tej parafii. Zdjęcia z pobytu Przełożonego generalnego Chrystusowców w virmond można obejrzeć w GALERII FOTOGRAFII naszej strony internetowej.

Powitanie Księdza Generała Towarzystwa Chrystusowego
w Virmondzie dn. 16 marca 2022 r.
Przewielebny Księże Krzysztofie Olejnik, Generale Zgromadzenia Towarzystwa Chrystusowego: w imieniu BRASPOl-u – Centralnej Reprezentacji Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej w Brazylii, Oddziału w Virmondzie, oraz wszystkich parafian kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Jasnogórskiej, serdecznie witamy w naszej wspólnocie i w naszym kościele.
Drogi Księże Krzysztofie, w tym pamiętnym dniu, kiedy Cię przyjmujemy wśród nas, wyrażamy naszą wdzięczność za to, że od roku 1993 mamy nasz kościół i naszą parafię prowadzone przez Księży Towarzystwa Chrystusowego, począwszy od pierwszego proboszcza, księdza Jana Sobieraja, aż do obecnego, księdza Piotra Poszwy, którzy nie tylko są gorliwymi przewodnikami naszego życia duchowego, lecz również oznaczają żywą obecność kochanej ojczyzny naszych przodków – Polski.
Ta miejscowość powstała w roku 1921, kiedy przybyły pierwsze rodziny imigrantów polskich, które już się znajdowały w południowym regionie Brazylii od 30 lat.
Inicjatorem projektu kolonizacji był pierwszy Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Kurytybie, pan Kazimierz Głuchowski. Administratorem i miernikiem kolonii był pan Władysław Radecki, którego nazywamy “Ojcem Kolonizacji Polskiej w Virmondzie”.
W zeszłym roku nasza wspólnota świętowała 100 lat kolonizacji polskiej, dla której od samego początku Kościół był i w dalszym ciągu jest filarem, podporą duchowości odziedziczonej od naszych przodków. Dowodem tej niezachwianej wiary było wybudowanie pierwszego drewnianego kościoła, wybudowanego i poświęconego w tym miejscu w roku 1927, dedykowanego Matce Bożej i Patronce Polski, Matce Boskiej Jasnogórskiej.
W roku 1966, w roku jubileuszowym obchodów tysiąclecia chrztu Polski Chrześcijańskiej, ksiądz Antoni Gallo poddał myśl budowy nowego i okazałego kościoła murowanego jako pomnik-pamiątkę tysiąclecia chrześcijaństwa w Polsce. Budowa tego kościoła trwała od roku 1967 do 1969.
Podczas tego pierwszego stulecia kolonizacji polskiej już się znajdujemy w trzecim lub czwartym pokoleniu potomków odważnych imigrantów polskich, którzy tutaj się osiedlili. Znaczna część kultury, historii i języka polskiego już przepadła lub uległa inkulturacji z obyczajami brazylijskimi.
Dlatego, dzięki ofiarnym wysiłkom księdza Jana Sobieraja, w roku 1994 utworzony został w Virmondzie oddział BRASPOL-u, który powołał wspólnotę do organizacji. Ta wspólnota obecnie stara się o wydobycie i przechowanie kultury polskiej w tej miejscowości.
Jeszcze raz dziękujemy za obecność księdza generała Krzysztofa Olejnika wśród nas. Witamy również naszego kochanego księdza Piotra Poszwę i liczymy na obecność i na poparcie Zgromadzenia Towarzystwa Chrystusowego w naszych akcjach i w naszych projektach BRASPOL-u przez długie i długie lata w Virmondzie. Niech Pan Bóg i Matka Najświętsza Jasnogórska Was chronią i Was wynagradzają za wszelką pracę i za oddanie podczas tych 29 lat obecności księży tego Zgromadzenia w naszej miejscowości.
Bardzo serdecznie dziękujemy!

Parafia Matki Boskiej Jasnogórskiej – Virmond-PR

Nazwa powiatu wzięła się od nazwiska pułkownika Frederico Guilherme Virmond. W 1882 roku przybył on tu z Rio de Janeiro i założył fazendę o nazwie Amola Faca. W 1920 r. gospodarstwo zakupił konsul polski Kazimierz Głuchowski, który pragnął zgromadzić tu przynajmniej część rodaków rozproszonych po stanie Parana. Cel swój osiągnął, gdyż nawet dziś znaczną większość powiatu Virmond stanowią mieszkańcy pochodzenia polskiego.
W 1924 r. w Virmond powstała pierwsza szkoła, a trzy lata później wybudowano tu także kościół. Na patronkę nowego kościoła została wybrana Matka Boska Jasnogórska. 16 października 1947 r. został utworzony tu dystrykt administracyjny, a 17 maja 1990, Virmond stał się siedzibą powiatu. W 1951 roku została utworzona parafia. Kilka lat później w mieście wybudowano nową większą świątynię, a później także plebanię.
Pierwszym Chrystusowcem, który podjął pracę w tej parafii był ks. Jan Sobieraj. Przybył on do Virmond 1 lutego 1993 roku. Ze względu na potrzeby wkrótce potem podjął on także pracę w miejscowej szkole jako nauczyciel języka polskiego.
Dziś duszpasterstwo parafialne oprócz kościoła głównego obejmuje 8 wspólnot
i kościołów filialnych. Według danych IBGE na terenie powiatu mieszka 4.090 osób
z czego 3.657 jest wyznania rzymsko- katolickiego, 70% mieszkańców powiatu ma polskie korzenie.
W parafii istnieją następujące duszpasterstwa: Rodzin, Młodzieży, Dziesięciny, Liturgii i Śpiewu, Żywy Różaniec, Apostolstwo Modlitwy, Ruch Kapliczek, Odnowa Charyzmatyczna, Katechezy, Ministranci i inne.
W 2016 r. w parafii zostało ochrzczonych 35 dzieci, a 274 osób uczęszczało na katechezę. W parafii pomagało 47 katechetów i 30 nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii. Wierni przechowują różne formy pobożności kultywowane przez przodków z Polski, m. in. Gorzkie Żale i święconkę.


odsłon: 413 | Dodano: 2022-03-17 | aktualizowano: 2022-03-17 14:41:47 |
projektowanie stron internetowych, szczecin, agencja interaktywna © 2010 - 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone - Prowincja Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej