Z Fundacji "NIKE" otrzymaliśmy ciekawą propozycje, która może zainteresować duszpasterzy oraz działaczy polonijnych w Brazylii.
W otrzymanym e-mailu czytamy :
Fundacja nasza zajmuje się od 12 lat inicjowaniem i promowaniem dialogu między kulturami i kontaktów people-to-people pomiędzy Polską i krajami zamieszkiwanymi przez Polaków na całym świecie. Zajmujemy się także szeroko pojmowaną promocją naszego kraju, jego historii, dziedzictwa kulturowego, języka, a także walorów turystycznych, przemysłu, gospodarki i biznesu.
Ekspozycje tej i innych naszych wystaw są częścią dużego projektu pt.”WIELOWIEKOWE TRADYCJE TOLERANCJI I OBRONY PRAW CZŁOWIEKA W KULTURZE DAWNEJ I OBECNEJ POLSKI” realizowanego przez naszą Fundację od kilku lat w różnych krajach.
Wielokrotne ekspozycje w Anglii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Szwecji, Norwegii, Danii, na Ukrainie i w USA potwierdziły ich przydatność w procesie utwierdzania świadomości narodowej w środowiskach polonijnych tych krajów oraz krzewienia w nich naszej wiary.
Dla rozsianych po całym świecie Polaków wystawa o świątyniach dawnej i obecnej Polski jest podróżą sentymentalną do ojczyzny. Każdy znajdzie w niej świątynie ze swoich rodzinnych stron nawet wówczas, kiedy są one na kresach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Obecnie jesteśmy na etapie planowania ekspozycji naszych wystaw w Ameryce Południowej w latach 2013 - 2015.
Celem nadrzędnym realizowanego przez nas projektu jest promowanie dziedzictwa kulturowego Polski, dialogu między kulturami oraz szeroko pojmowana promocja naszego kraju. Realizujemy to po przez prezentację w naszej wystawie najciekawszych przykładów architektury sakralnej różnych religii i wyznań, co jest przykładem odwiecznej tolerancji Polski, stanowiącej podstawy współczesnej demokracji.
Poprzez prezentację świątyń różnych religii i wyznań na terytorium dawnej i obecnej Polski, w odpowiadających rzeczywistości proporcjach wyznaniowych, ukazujemy chrześcijańskie korzenie tożsamości kulturowej Polski i Europy.
Wsparcie i zielone światło dla naszych przedsięwzięć mamy ze strony najwyższych władz państwowych Rzeczypospolitej Polskiej.
Wystawa, składa się z 80 kolorowych plansz o wymiarach 100 x 70 cm. Na planszach przedstawione są fotografie świątyń różnych religii i wyznań, z krótkim syntetycznym opisem w języku polskim, angielskim. Przyjętą przez nas zasadą jest, że wszystkie nasze wystawy posiadają oprócz dwóch w/w wymienionych także opisy w języku kraju, w którym wystawa jest eksponowana, w przypadku Brazylii będzie to oczywiście język portugalski.
Elementem scenograficznym są 3 kopie witraży Józefa Mehoffera 3,5 metrowej wysokości, których oryginały znajdują się w Katedrze Św. Mikołaja we Fryburgu (Szwajcaria).
Wystawa jest montowana na specjalnym wolnostojącym stelażu, umożliwiającym dowolną aranżację przestrzeni ekspozycyjnej. Dzięki temu mogliśmy ją zaprezentować między innymi w Sejmie RP, Muzeum Polskim w Ameryce (Chicago), polskim festynie w Milwaukee (USA), Bazylice Św. Jacka (Chicago), Uniwersyteckich Bibliotekach Naukowych (Lwów, Kijów) i innych prestiżowych miejscach w wielu krajach Europy. Obecnie wystawa eksponowana jest w Katedrze Wniebowzięcia NMP w Odessie.
Informację w skróconej wersji o naszej Fundacji Ochrony i Promocji Dóbr Kultury NIKE zamieszczamy w załączeniu.
Więcej informacji o wystawie oraz naszej fundacji jest na naszych stronach internetowych: http://fundacjanike.pl
Z propozycją pomocy w zorganizowaniu ekspozycji wystawy w Ameryce Południowej zwróciliśmy się także do polskich placówek dyplomatycznych Brasilii, Sao Paulo, Kurytybie oraz w Buenos Aires.
Bardzo dobrze wspominamy nasze wcześniejsze kontakty z Prowincją Północnoamerykańską Towarzystwa Chrystusowego pw. Królowej Polonii Zagranicznej. Z ośrodków religijnych i kościołów, w których wystawa była dotychczas eksponowana, otrzymujemy wiele pozytywnych opinii o jej walorach edukacyjnych w aspekcie pracy ewangelizacyjnej wśród Polonii oraz jej przydatności w podtrzymywaniu świadomości narodowej wśród rozsianych po świecie Polaków.
Mamy nadzieję, że podobne zadanie wystawa „Świątynie Łączące Narody – Świątynie Dawnej i Obecnej Polski” spełni w Ameryce Południowej, a organizacja wystawy stanie się początkiem naszej szerszej współpracy z Towarzystwem Chrystusowym w Ameryce Południowej.
Licząc na zainteresowanie naszą propozycją zapraszam do współpracy.
Księży oraz działaczy polonijnych zainteresowanych propozycją fundacji prosimy o kontakt telefoniczny lub drogą elektroniczną.