Wersja: . .

Rua Hermínio Cardoso, 119


CEP: 82501-970
Curitiba - Paraná - Brasil

110 lat polskiej imigracji w Cruz Machado

110 anos da imigracao polonesa em Cruz Machado W niedzielę 22 sierpnia 2021 roku, na Patio Velho (Distrito Santana, gmina Cruz Machado) oddaliśmy hołd pierwszym polskim imigrantom, którzy przed 110 laty przybyli na to miejsce, gdzie dziś stoi symbol, zwany Znakiem Zero w kształcie krzyża.

Symbol ten powstał z inicjatywy Ks. Daniela Niemca w 1986 roku na pamiątkę 75 lat polskiej imigracji w naszej gminie. Krzyż ten przypomina trudności i cierpienia, z jakimi zmagali się nasi rodacy, którzy tu przybyli, ale także jest znakiem ich głębokiej wiary w Boga i niezłomnej nadziei. Krzyż uległ zniszczeniu. Z inicjatywy Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego imienia Księdza Daniela Niemca, której obecną przewodniczącą jest Pani Denise Joly Barczak, i wsparciu Polskiego Konsulatu Generalnego w Kurytybie, krzyż został odrestaurowany. Architektem i wykonawcą projektu był nasz parafianin z Cruz Machado, Edmundo Litka. Wśród zaproszonych gości obecni byli: Pani Marta Olkowska, Konsul Generalny z Kurytyby, i pracownik konsulatu Pan Paulo Kochanny. Miejscowe władze reprezentował Wiceprefekt, Pan Nelson Barczak.

Uroczystości reinauguracji rozpoczęły się Mszą Świętą, której przewodniczył Ksiądz Biskup Diecezji União da Vitoria, Dom Walter Jorge Pinto, koncelebrowali Ks. Antonio Kolodziejski, proboszcz Parafii Sat`Ana i Ks. Anderson Spegiorin, proboszcz Parafii Najświętszego Seca Pana Jezusa w Cruz Machado.

Po Mszy św. grupa Orzeł Biały z Cruz Machado (uczniowie lekcji języka polskiego) razem z siostrą Małgorzatą Brodowiak przedstawili krótką historię polskich emigrantów opartą na tekstach książki Ojca Ignacego Posadzego „Drogą Pielgrzymów”, która została przetłumaczona na język portugalski („Na trilha dos Peregrinos”). Przedstawienie było uczczeniem 110. rocznicy polskiej imigracji w gminie Cruz Machado i 150. rocznicy imigracji polskiej w stanie Paraná.

Następnie udaliśmy się na cmentarz w Rio do Banho, gdzie pochowanych jest prawie 1000 Polaków, ofiar epidemii tyfusa w 1913 roku.

Świętowanie z naszą grupą Orzeł Biały zakończyliśmy przy starej ponad 100-letniej kaplicy w Rio do Banho, piknikiem

http://www.mchr.pl/index.php/wiadomosci-wszystkie/wiadomosci-ze-swiata-blog/3033-110-lat-migracji-polskiej-w-cruz-machado
odsłon: 587 | Dodano: 2021-08-26 |
projektowanie stron internetowych, szczecin, agencja interaktywna © 2010 - 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone - Prowincja Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej